آخرین خبرها
خانه / سایر مطالب / سریال کلید اسرار

سریال کلید اسرار

پیام این سریال پاداش خیر در برابر کار خیر است و پاداش بد در برابر کار بد؛ انسان ها باید امید داشته باشند. همیشه یک راه خروج از بن بست وجود دارد. امید دادن به انسان ها یک پیام است. اگر در تاریک ترین جای دنیا هم باشید، تاریک ترین نقطه دنیا ناامیدیست. بسیاری از بخش های این سریال ریشه ای در واقعیت دارند.

سریال ترکیه ای “کلید اسرار” محصول شبکه stv است که نام اصلی آن سامان یولو (راه رستگاری) است. این سریال بیش از ۱۰ سال است که از این شبکه پخش می شود. این شبکه در ۱۱۵ کشور جهان قابل دریافت است و تنها شبکه ای است که قبل از روی کار آمدن حزب عدالت و توسعه علی رغم محدودیت هایی که وجود داشت، اذان پخش می کرد.

این سریال که در ترکیه بسیار پرمخاطب بوده است برای کانال تلویزیونی اسلامگرای سامان یولو(کهکشان) ساخته شده است. کارگردان آن آونی کوتوک اوغلو و تهیه کننده آن نیز احمد گل است. این سریال در واقع بخشی از برنامه پرمخاطب دنیای اسرار بوده است که به نوشته سایت کانال سامان یولو، بخش های پنهان زندگی را نشان مخاطب می دهد.

«کلید اسرار» از شبکه دو سیمای جمهوری اسلامی ایران هم پخش شد و پس از آن شبکه سه طرفدار پر و پا قرص این مجموعه شد و در هر موقعیتی اقدام به پخش آن می کند.

قسمت‌های این مجموعه تلویزیونی به صورت جداگانه یک داستان را مطرح می‌کند و در پایان هر دو قسمت این اثر داستان پایان می‌یابد. به عبارت دیگر، این مجموعه به صورت سری پخش می‌شود که هر بخش داستان مجزایی دارد و به مسایلی همچون شفا یافتن افراد به وسیله توکل به انبیا و اولیاء الهی، اهمیت توجه به پاکی، صداقت و راستگویی در امور اجتماعی، به دست آوردن مال حلال و کار و تلاش شرافتمندانه در زندگی و اهمیت توجه به مسایل دینی و اعتقادی می‌پردازد. داستان‌های این سریال بر اساس اتفاقات واقعی به تصویر کشیده شده و توجه به نیروهای الهی موجود در طبیعت را مورد توجه قرار می‌دهد.

امید ساچیوروز؛ راوی این سریال درباره “کلید اسرار” می گوید: پیام این سریال پاداش خیر در برابر کار خیر است و پاداش بد در برابر کار بد؛ انسان ها باید امید داشته باشند. همیشه یک راه خروج از بن بست وجود دارد. امید دادن به انسان ها یک پیام است. اگر در تاریک ترین جای دنیا هم باشید، تاریک ترین نقطه دنیا ناامیدیست. بسیاری از بخش های این سریال ریشه ای در واقعیت دارند.

محتوای این سریال به ظاهر درباره اتفاقاتی است که برای انسان می افتد و باید از آنها درس بگیرد اما اگر دقتی به محتوای سریال بیندازیم به نکات جالبی بر می خوریم. در “کلید اسرار” به شکل اغراق آمیزی ماجراها طوری ختم بخیر می شود که گویی همه چیز از عهده انسان خارج بوده و این خداوند است که انسان را به هر طریقی که اراده می کند، به جلو می برد و انسان هیچ اختیاری از خود نداشته و خیر و نیکی هم به دست او نیست! بیشتر محتوای این سریال بر مبحث جبر و نه اختیار استوار است و هر گونه اختیاری از انسان سلب شده است. ماجراها طوری طراحی شده که گویی انسان راهی جز تسلیم در برابر سرنوشت خود ندارد و عنصر عقل و اراده هم جایگاهی در زندگی او ندارد.

در صورتی که بر اساس اعتقاد ما مسلمانان انسان با نیروی اراده و عقل خود و البته با توکل به خداوند قادر است بسیاری از کارهای غیر ممکن را ممکن سازد و در انتخاب مسیر درست یا غلط زندگی مختار است. داستان هایی که در این سریال مطرح می شود چندان سنخیتی با زندگی ارگانیکی امروزی ندارد و شخصیت های این سریال بیشتر برگرفته از یک جامعه سنتی سال های خیلی دور است که شاید دیدن جریان زندگی این افراد، آن هم به این شکل اغراق آمیزی چندان برای بیننده امروزی جذاب نباشد.

هدف این سریال اثبات نظم عادلانه جهان بر مبنای روایات واقعی است. داستان های آن هم برگرفته از ماجراهای واقعی است که برای افراد پیش آمده و در قالب خاطره به این شبکه ارسال می کنند تا سازندگان سریال آن را در قالب برنامه های نمایشی به تصویر بکشند. اما باورپذیری داستان ها برای جوانان امروزی دشوار است. در برخی از داستان های آن ماجراها آنقدر سرهم بندی شده و اغراق آمیز است که بیشتر مناسب برنامه ویژه کودکان است تا برای بزرگسالان!

3

درباره‌ی Admin

مدیریت سایت بزرگ عکس مد

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>