سریال کلید اسرار

پيام اين سريال پاداش خير در برابر کار خير است و پاداش بد در برابر کار بد؛ انسان ها بايد اميد داشته باشند. هميشه يک راه خروج از بن بست وجود دارد. اميد دادن به انسان ها يک پيام است. اگر در تاريک ترين جاي دنيا هم باشيد، تاريک ترين نقطه دنيا نااميديست. بسياري از بخش هاي اين سريال ريشه اي در واقعيت دارند.

سريال ترکيه اي “کليد اسرار” محصول شبکه stv است که نام اصلي آن سامان يولو (راه رستگاري) است. اين سريال بيش از 10 سال است که از اين شبکه پخش مي شود. اين شبکه در 115 کشور جهان قابل دريافت است و تنها شبکه اي است که قبل از روي کار آمدن حزب عدالت و توسعه علي رغم محدوديت هايي که وجود داشت، اذان پخش مي کرد.

اين سريال که در ترکيه بسيار پرمخاطب بوده است براي کانال تلويزيوني اسلامگراي سامان يولو(کهکشان) ساخته شده است. کارگردان آن آوني کوتوک اوغلو و تهيه کننده آن نيز احمد گل است. اين سريال در واقع بخشي از برنامه پرمخاطب دنياي اسرار بوده است که به نوشته سايت کانال سامان يولو، بخش هاي پنهان زندگي را نشان مخاطب مي دهد.

«کليد اسرار» از شبکه دو سيماي جمهوري اسلامي ايران هم پخش شد و پس از آن شبکه سه طرفدار پر و پا قرص اين مجموعه شد و در هر موقعيتي اقدام به پخش آن مي کند.

قسمت‌هاي اين مجموعه تلويزيوني به صورت جداگانه يک داستان را مطرح مي‌کند و در پايان هر دو قسمت اين اثر داستان پايان مي‌يابد. به عبارت ديگر، اين مجموعه به صورت سري پخش مي‌شود که هر بخش داستان مجزايي دارد و به مسايلي همچون شفا يافتن افراد به وسيله توکل به انبيا و اولياء الهي، اهميت توجه به پاکي، صداقت و راستگويي در امور اجتماعي، به دست آوردن مال حلال و کار و تلاش شرافتمندانه در زندگي و اهميت توجه به مسايل ديني و اعتقادي مي‌پردازد. داستان‌هاي اين سريال بر اساس اتفاقات واقعي به تصوير کشيده شده و توجه به نيروهاي الهي موجود در طبيعت را مورد توجه قرار مي‌دهد.

اميد ساچيوروز؛ راوي اين سريال درباره “کليد اسرار” مي گويد: پيام اين سريال پاداش خير در برابر کار خير است و پاداش بد در برابر کار بد؛ انسان ها بايد اميد داشته باشند. هميشه يک راه خروج از بن بست وجود دارد. اميد دادن به انسان ها يک پيام است. اگر در تاريک ترين جاي دنيا هم باشيد، تاريک ترين نقطه دنيا نااميديست. بسياري از بخش هاي اين سريال ريشه اي در واقعيت دارند.

محتواي اين سريال به ظاهر درباره اتفاقاتي است که براي انسان مي افتد و بايد از آنها درس بگيرد اما اگر دقتي به محتواي سريال بيندازيم به نکات جالبي بر مي خوريم. در “کليد اسرار” به شکل اغراق آميزي ماجراها طوري ختم بخير مي شود که گويي همه چيز از عهده انسان خارج بوده و اين خداوند است که انسان را به هر طريقي که اراده مي کند، به جلو مي برد و انسان هيچ اختياري از خود نداشته و خير و نيکي هم به دست او نيست! بيشتر محتواي اين سريال بر مبحث جبر و نه اختيار استوار است و هر گونه اختياري از انسان سلب شده است. ماجراها طوري طراحي شده که گويي انسان راهي جز تسليم در برابر سرنوشت خود ندارد و عنصر عقل و اراده هم جايگاهي در زندگي او ندارد.

در صورتي که بر اساس اعتقاد ما مسلمانان انسان با نيروي اراده و عقل خود و البته با توکل به خداوند قادر است بسياري از کارهاي غير ممکن را ممکن سازد و در انتخاب مسير درست يا غلط زندگي مختار است. داستان هايي که در اين سريال مطرح مي شود چندان سنخيتي با زندگي ارگانيکي امروزي ندارد و شخصيت هاي اين سريال بيشتر برگرفته از يک جامعه سنتي سال هاي خيلي دور است که شايد ديدن جريان زندگي اين افراد، آن هم به اين شکل اغراق آميزي چندان براي بيننده امروزي جذاب نباشد.

هدف اين سريال اثبات نظم عادلانه جهان بر مبناي روايات واقعي است. داستان هاي آن هم برگرفته از ماجراهاي واقعي است که براي افراد پيش آمده و در قالب خاطره به اين شبکه ارسال مي کنند تا سازندگان سريال آن را در قالب برنامه هاي نمايشي به تصوير بکشند. اما باورپذيري داستان ها براي جوانان امروزي دشوار است. در برخي از داستان هاي آن ماجراها آنقدر سرهم بندي شده و اغراق آميز است که بيشتر مناسب برنامه ويژه کودکان است تا براي بزرگسالان!

درباره‌ی ادمین

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>